Search
E enjte 21 Shtator 2017
  • :
  • :

Marmallat me Portokalle

marmallata me portokalle

PERBERSIT:

1 kg portokalle

400 gr sheqere

PERGATITJA:

Me qeruesen e patateve ose me strumentin perkates per te qeruar lekuren e frutave qeroni portokkalet duke pasure kujdes te hiqni vetem e holle te siperme pa prekure ate te bardhe pasi eshte e hidhure.Qeroni portokallet nga fijet e brendeshme dhe farat,Pritini ne copa.

Vendosni te gjitha ne nje ene ,shtoni sheqerin perzijini dhe vendosini ne zjarre deri sa te marrin vale.Kure portokallet te jen gati te shèerbera shtoni lekurat e tyre te prera ne shirita.

Grijini ne blender dhe ziejini perseri per reth 10 minuta te tjera.Beni proven e pjates duke ven pak marmallat ne pjate nese ajo reshkete ngadale do te thote qe eshte gati.Merrni ne konsiderat dhe faktin qe duke u ftohur ajo do ju rezultoje edhe me trashe.

Ndajeni neper kavanoza qelqi dhe zijini ne banjomari per 15 minuta nga momenti i  vlimit.Konservojeni ne nje vende te fresket dhe te erret.

Ju befte mire 🙂