Search
E enjte 21 Shtator 2017
  • :
  • :

Lule Kungulli të skuqura

IMG_6312

 

Lulet  e kungullit ose të kungulleshkave të skuqura janë një antipastë verore.Jan kalorike sepse janë te skuqura me një llojë brumi por ndonjëhere dhe ndonjë shkelje e vogël lejohet.

GA

rreth 10 lule kungulli

vajë kikiriku për skuqje

Për brumin:

200 ml birrë

150 gr miell

pak kripë

per

Pastroni nga pistilli i brendshëm dhe bishti, lulet e kungullit dhe lajini me kujdes.Vendosni të thahen sipër nje bezeje kuzhine.

Ndërkohe përgatisni brunim e rrahur që na nevojitet për skuqje duke perziere miellin me birrën dhe pak kripë.zhytni më delikates lulet e kungullit në brum dhe pastaj skuqini ne vajë tëbollshëm dhe  shumë të nxehtë.

 

IMG_6309

Hiquani vajin e tepërt me letër kuzhine dhe sperkatini akoma me pak kripë.Sherbejini të nxehta.

IMG_6316

Ju bëfte mirë 🙂

 

 

 

 
  • Panvera

    Interesante 🙂

  • elena

    jane shume te shijshme ,me pelqejn shume ,sa here gjej ne supermarket i mar

    • 🙂 faleminderit per komentin