Search
E mërkurë 18 Tetor 2017
  • :
  • :

Kripa rozë e himalajeve

sale-rosa-dellHimalaya
Historikisht, populli i Himalajeve e ka përdorur këtë kripë për të ruajtur peshqit dhe mishin gjatë gjithë vitit, dhe çdo pranverë ata transportonin kripën në luginat Nepalese për tregti. Ajo ka një përmbajtje të pasur mineralesh që përfshin mbi 84 minerale dhe elementët te ndryshem si: kalcium, magnez, kalium, bakër dhe hekur. Kjo kripë është e njohur për ngjyrën e saj të bukur rozë, me përmbajtje te lartë te mineraleve, dhe vlerat e saj terapeutike. Konsumi i rregullt i Kripes Roze te Himalajeve ofron mineralet esenciale, balancon elektrolitet, ndihmon ne thithjen e duhur te lëndë ushqyese, eliminon toksina, balancon pH e trupit, normalizon presionin e gjakut. Ajo gjithashtu mund të ndihmojnë ne lehtësim nga artriti, skuqjen e lëkurës, aknet, herpesin, gripin dhe ethet. Në gatim, thjesht të shpërndani kripën në supa apo pjata te nxehta, ose nëse e doni mbi sallatra apo pjata direkt mund ta perdorni me mulli kripe. Përdorni Kripën Rozë të Himalajeve në recetat për banjë në vaskë, scrubs trupi , aromatherapi, në sapun të bërë vetë, dhe për të gjitha llojet e aplikimeve në kuzhinë dhe SPA.
Burimi : www.neranxi.al