Search
E enjte 21 Shtator 2017
  • :
  • :

Karrota furre, një kontorno perfekte për ditët e vjeshtës

IMG_3467

 

Me pak përbërës një perime e tillë që shumë herë është vetëm një përbërës ndihmës e një recete, këtu bëhet protagonistja shumë e shijshme.

 

Perberesit 0

 

 

 

300 gr. karrota te vogla

1 luge gjalpë

2 luge mjaltë

2 lugë mustard

1 lugë vaj ulliri ekstra i virgjër

lëngu i 1 limoni

1 lugë e vogël kripë

pak piper të zi

një tufë e vogël kopër

Pergatitja

 

 

Qëroni karrotat dhe vendosni të ziejnë në ujë me kripë për 10 minuta.

Hiqni dhe vendosni në një enë.

Shkrini gjalpin dhe përzijeni mjaltin, mustardën, lëngun e limonit, kripë, piper, vajin dhe shtojani sipër karrotave. Përzijeni mirë e mirë me duar dhe vendosini në një tavë me letër furre poshtë.

Piqini në furrën e nxehur më parë në 180°C për 30 minuta ose kur shikoni që janë thekërisur mirë sipër dhe janë zbutur.

Shërbejini me koper të grirë imët  si kontorno me mishrat e bardhë.

Ju bëftë mirë 🙂

 

 

 

Vlersoni Receten
1
2
3
4
5
Vlerso
     
Anullo

Vlersoni Receten