Search
E enjte 21 Shtator 2017
  • :
  • :

Fashion Food inspiruar nga Versace – krem lulelakre violë

Një krem lulelakre violë e shërbyer si antipastë me copëza buke të thekur e inspiruar nga Versace “Versaçe”  P/V 2014 mori jetë si Fashion Food. Këtë fustan në foto ja keni parë veshur dhe Lady Gaga -s që ishte dëshmitare Versace-s për atë koleksion. Kremin mund ta përdorni si salcë për makarona, për të lyer një fetë buke të thekur ose për çtë doni. Ju në munges të lulelakrës violë mund të përdorni dhe atë normale, të bardhë.

Perberesit 0

 

 

300 gr. lulelakër violë

2 thelpinjë hudhëra

kripë dhe piper i zi

pak vaj ulliri

100 ml. qumësht

2 lugë djath parmixhano ose pekorino i grirë

Pergatitja

 

 

Zieni lulelakren për 10 minuta në ujë me kripë. Kullojeni dhe ruajeni mënjanë. Ndërkohë aromantizoni vajin me hudhërat e grira imët dhe shtoni dhe lulelakrën në të. Kavërdisini sëbashku, rregulloni me kripë dhe piper të zi dhe shtoni dhe qumshtin. Lëreni të marri një valë dhe bluajeni me grirësin në zhytje. Shtoni dhe djathin e grirë, përzijeni dhe  ruajeni  në kavanoza qelqi në frigorifer për përgatitjet tuaja.

 

Fashion Food inspired by Versace Cauliflower cream

A creamy of purple cauliflower to serve on the croutons, as cream for pasta or as you like. Inspired by Versace purple dress of spring / summer collection 2014. Worn by Lady Gaga who was the witness of the collection that year. So I leave you with the recipe.


INGREDIENTS:
300 gr. purple cauliflower in the absence of even the normal
100 ml. of milk
salt and black pepper
olive oil
2 tablespoons of Parmesan or pecorino cheese
grated
1 clove garlic
PREPARATION:
Boil the purple cauliflower in salted water for 10 minutes. Then saute the garlic with oil and add the drained cauliflower. Saute together, season with salt and black pepper, add the milk and let a few more minutes on the fire. Then puree with blender, add the cheese. Stir the cream and preserved in glass jars for your preparation.