Search
E enjte 21 Shtator 2017
  • :
  • :

Fashion Food inspiruar nga Valdrin Sahiti – Salcë pikante

6463FB9B-D340-4D46-A9CE-1546D7C57320

Koleksioni i stilistit kosovar Valdrin Sahitit “Mokita” mund ta krahasoja pa frik me sfilatat e emrave më të mëdhenj të Fashion-it botror. Çdo pjesë e këtij koleksioni është një vepër arti, u dashurova çmendurisht me këtë pjes e cila thëret pikante, zjarr dashuri. Një salcë pikante për t’ju afruar sa më shumë ngjyrës dhe sensualës së këtij fustani. Këtë salcë mund ta përdorni për ti shtuar më shumë shije brusketave, pjatës tuaj të makaronave, gjellës etj.

 

Perberesit 0

 

 

 

300 gr. speca djegës

2 thelpi hudhër

100 ml. vaj ulliri

pak kripë

1 lugë uthull vere

Pergatitja

 

 

Pastroni specat  nga farat dhe grijini në mikser sëbashku me hudhrat, kripë dhe uthull. Vendoseni në një enë ku do të shtoni dhe vajin e ullirit, jepini një të përzier dhe ruajeni në frigorifer për përgatitjet tuaja.

 

 

Fashion FoodSauce with peppers

This Fashion Food is inspired by a designer of Kosovo Valdrin Sahiti. His pieces of Mokita collection are a work of art that it can compete with top designers. This piece in particular I liked and inspired me to a spicy chilli sauce.

INGREDIENTS:

300 gr. chiles

2 cloves garlic

100 ml. of olive oil

1 tablespoon of apple cider vinegar

Salt to taste

PREPARATION:

Clean the peppers from the seeds and put them in a food processor along with a bit of salt, garlic and vinegar, blend.

Then put the sauce in a container where you will add the oil. Stir and keep in the fridge for your preparations.