Search
E enjte 19 Tetor 2017
  • :
  • :

Djathë i bardhë i pjekur

IMG_2361

 

Kjo recet të çon automatikisht në Greqi. Unë këtu përdora djathin feta origjinal grek por dhe me djathin ton të bardhë del e mire.

Perberesit 0

 

 

 

1 cop djathë të bardhë

1 qep e njomë

Një dorë ullinjë kallamata ose ullinjë të zinjë

Një dorë domate të vogla

2 thelpinjë hudhra

2-3 lugë vaj ulliri

Pak rigon

Disa gjethe borzilok

Piper i zi

Pergatitja

 

 

 

Vendosni djathin në një tavë ku do të shtoni qepën e prere hollë, hudhrën në feta, domatet e ndara në dysh, ullinjtë, rigon, vaj ulliri pak piper të zi.

Futeni të piqet në furrën e nxehur më parë në 250°C  derisa shikoni që domate janë pjekur dhe djathi ka marr faqe. Rreth 30 minuta pak a shumë i duhen.

Shërbejeni me borzilok të grirë sipër dhe feta buke të thekur. 

 

IMG_2363

 

Ju bëftë mirë 🙂

Vlersoni Receten
1
2
3
4
5
Vlerso
     
Anullo

Vlersoni Receten

Vleresimi Mesatar:  
 0 Vleresime