Search
E enjte 21 Shtator 2017
  • :
  • :

Çikore e kuqe në furrë

IMG_4502

 

Një recete detoks kjo që po sjell sot. Nëse e gjeni këtë lloj çikore në treg mos e lini pa provuar këtë recetë. Mund ta përdorni si një pjatë të vetme ose si kontono për të shoqëruar ndonjë fileto peshku ose mishi.

Perbersit per 4 persona

 

 

 

3-4 çikore të kuqe

1 linonë

2 lugë vaj ulliri

Pak kripë dhe piper të zi

Barë qepe ose bishta qepe të njomë

2 lugë me fara mikse

2 thelpi hudhër

 

Pergatitja

 

 

Pastroni çikoren e kuqe nga fletët e jashtëme nëse i ka të dëmtuara dhe priteni në 4 pjest të mëdha. Vendosin në një tavë me letër furre poshtë. Kriposini, piperosini, shtoni lëngë limoni, vaj ulliri, farat mikse, hudhrat e shtypura dhe barin e qepës ose gjethet e saj.

Piqeni në furrën e nxehur më parë në 180°C për 25 minuta.

Shërbejeni me akoma bishta qepe sipër.

 

 

IMG_4502

 

 

IMG_4505

 

 

 

 

Vlersoni Receten
1
2
3
4
5
Vlerso
     
Anullo

Vlersoni Receten

Vleresimi Mesatar:  
 0 Vleresime