Search
E enjte 19 Tetor 2017
  • :
  • :

Ushqimet shoqëruese për verërat sipas llojit!

Udhëtimi në botën e veres  nuk mbaron sepse gjithmon ka dicka për të mësuar dhe për t’u thënë ndaj dhe ne po e vazhdojmë edhe më tej.                                                                                                                                                                           Këtë here do të ndalojme te ushqimet me të cilat mund të shoqërojmë verërat sipas llojit të tyre.17553487_1300713540023290_2463095856086941873_n

Verërat e athëta  shkojnë me perimet si në sallata ashtu dhe   të pjekura.

Verërat e ëmbla shkojnë me ushqimet pikante si ato kineze dhe ato thai.

Vera e bardhë është një shoqëruese e mirë e pjatave me bazë peshku  si dhe pjatat me makarona.

Vera Rose ose sic njihet ndryshe vera e trëndafilit shkon me ushqimet me  shije të pasur si ato mesdhetaore ose ato indiane.

Vera e kuqe e lehtë shkon shumë me pjatat që  përmbajnë kërpurdha.

Verat e kuqe të mesme shkojnë shumë me antipastat italiane apo spanjolle.

Vera e kuqe e fort shkon me mishrat me shije te fort si  mishi i derrit, qengjit  si dhe suxhuku.

Një nga  ushqimet më të mira për  të shoqëruar verën është djathi.15826411_1217836854977626_6276371975486829785_n Shumëllojshmëria e djathërave  bëjnë të mundur që c’do verë  të ketë shoqërueset e veta.

Chardonnay – Djath Brie, Parmixhano, Guda.

Sauvignon Black – Mocarela, Djath dhie,  Djath i bardh Feta, Parmixhano

Pinot Grigio – Djath dhie, Rikota, Mocarela,

Riesling – Gorgonzola,  Djath i bardh Feta

Pinot Noir – Djath Feta, Guda, Sëiss ( djathi zvicerian),  Djath dhie, Brie

Merlot- Parmixhan, Guda,

Shiraz – Guda, Parmixhan, Pekorino

Ka dhe vera të tjera të pafundme ashtu sic ka dhe djathëra që do duheshinlibra pafund për të folur për kombinimet, por këtu janë vetem disa lloje për të treguar lloji  që shkojnë.

Dihet  që  peshku dhe gjërat e detit shkojnë  me verën e bardhë, vetem me një përjashtim  nga ana e salmonit dhe  tonit   të cilët janë të vetmit që mund të  shkojë edhe me verë të kuqe  si  Pinot Noir, Merlot dhe Shiraz.

 

Nga produktet e mishit derri është ai që  bënë përjashtimit duke shkuar  me të gjitha verat e kuqe dhe të bardha,

Verërat  kanë “preferencat ” e tyre  të shijeve të ëmbëlsirave për të nxjerr  më në pahë aromën e vetes dhe shijen. Më posht  keni  listën e verërave dhe të  shijeve të ëmbëlsirave të famshme të vogla ,por plotë shije  cupcake.

Shampanj – Vanilje

Chardonnay – Banane

Sauvignon Black – Limon

Pinot Gris – Karamel

Riesling – Bajame

Port –  Gjalp kikiriku

Pinot Noir – Kanellë

Shiraz- Red Velvet

Madeira – Kafe moka

Cabernet Sauvignon – Cokollatë Franceze

Zinfandel – Karrotë

Beanyls – Biskota cookies

Verërat  shkojnë edhe me ëmbëlsira  me shije të tjera. Një verë mund të shoqërohet me shumë ushqime. Më posht vjen lista e disa ëmbëlsirave të tjera.

Sauvignon Black –  Këkë me limon, kekë me limë

Riesling – Kekë me mollë, tart me fryta pylli

Chardonnay – Krem me pjeshkë

Sauternes –  Tiramisu , krem brule

Vidal Iceëine- Kekë me limë

Moscato D’asti – Kekë me mollë , biskotë galetë

Prosecco -Këkë limoni , tart me fruta pylli

Shampanjë – Luleshtrydhe me cokollatë

Pinot Noir – Krem brule , Mousse cokollate

Merlot –  Trufles me cokollatë të zezë

Cabernet Sauvignon -Trufles me cokollatë të zezë , tartë me fruta pylli

Shiraz -Kekë me cokollatë , luleshtrydhe me cokollatë

Madeira – Krem brule

Marsala – Kekë me cokollatë , tiramisu

Ryby Port – Mousse cokollate ,  luleshtrydhe me cokollatë , broënies

Chateau –  Cheesecake

Shoqëruese të mira të verërave janë edhe frutat .  Të ftohta , të prera dhe të vendosura në pjatë gati për  një gotë verë janë frutat që i kam shkruar më poshtë.

Prosecco – Luleshtrydhe

Rose – Mjedër

Chardonay – Pjeshkë

Riesling – Manaferra

Moscato – Mango

Sauvignon Black – Boronicë14495354_1119004294860883_6030787300780306458_n

White Zinfandel – Qershi

Në  listën e  gjeravë që shkojnë me verën nuk duhet të harrojmë edhe cokollatën.

Cokollata e bardh – Shampanja e ëmbël, Vera e trëndafilit  e ëmbël, Muscat portokalli.

Cokollata me qumësht -Pinot Noir, Madeira

Cokollata e zezë – Merlot,  Cabernet Sauvignon, Zinfandel

Cokollatë me  liker – Port, Shiraz, Bordeaux

Dy  nga gjërat më të rëndësishme  që duhet të meren  në konsiderat për të shoqëruar verën me cokollatën është ngjyra dhe ëmbëlsia. Një nga arsyet  që cokollata  e errët  shkon me verën  me ngjyrën e errët  është përmbajtje më e lart  tanini sesa homologët e tyre, cokollata e bardhë dhe vera me ngjyrë të lehtë.

Fotot e marr nga faqia Addas’all

Nga Aristela Anagnosti