Search
E mërkurë 18 Tetor 2017
  • :
  • :

tag:, ,

IMG_6116

Byrek role me hithra dhe djath të bardhë

  Vetem unë mund të emocionohem përpara një byreku të tillë. Era e mirë që mori shtëpia teksa piqej,  me kujtonte kohën kur...

IMG_3848

Revani me semolina dhe rrush të thatë

  Po vjen fundjava dhe mendova  t’ju vendos një recetë që e përgatita një nga fundjavat e shkuara për familjen time. Me...

IMG_0885

Kofshë gjeli deti e mbushur me përshesh

Një recet e rinovuar e gjelit të Vitit të Ri për të gjithë ju që si unë jan pak veta në shtëpi e sduan të heqin dorë nga...

IMG_0609

Pilaf furre me të brëndshme viçi

Kam dashur gjithmon tjua sjell këtë recet që në shtëpin time përgatitet pothuajse çdo festë e sidomos atyre të fundvitit.  Janë...

EBF882FF-5EBE-4DBA-AE08-482A1164BD9A

Fashion Food inspiruar nga Venera Lumani – Mualebi me niseshte orizi dhe fara lulëkuqeje

Zërin fantastik të Venerës besoj të gjithë e keni dëgjuar por ajo që unë do ju tregoj sot është hijeshia si ajo vishet. Në...

IMG_5273

Speca turshi me gjizë dhe kos

I pata përgatitur që vjet, por sot duke pastruar disa foto e pash që paskam harruar t’jua postoj. Masat sjan përkatëse shikoni...

IMG_9463

Bukëvale me sheqer

Sa nga ju e kujtojnë këtë pjatë që gjyshet na i jepnin me zorë para se të shkonim në shkollë? Era e gjalpit të karamelizuar që u...

IMG_9558

Ballokume

Recetën ma ka dhënë  një elbasanllie puro kështu që të gjithë ju të tjerët që do më shani jo nuk është receta origjinale...

IMG_8590

Oriz me qumësht- sultjash

  Dhe sot me një ëmbëlsirë që ka shoqëruar fëmijrin tonë. Unë e përgatis shpesh në dimër për ta konsumuar si të ngrohtë...