Search
E mërkurë 18 Tetor 2017
  • :
  • :

tag:

16142335_1231380680289910_8875869016458323961_n

Ushqimet shoqëruese për verërat sipas llojit!

Udhëtimi në botën e veres  nuk mbaron sepse gjithmon ka dicka për të mësuar dhe për t’u thënë ndaj dhe ne po e vazhdojmë...

cinnamon-healthiest-spices-planet

Përdorimi i shkopit të kanellës në gatime të ndryshme.

Kanella ka një aromë e cila  është e preferueshme  në  ushime  më shumë si ëmbëlsirat, por jo vetem. Ndaj  unë  sot do u...

c700x420

Sushi, jo thjesht një ushqim!

  Sushi është më shumë se thjesht një ushqim, është një botë ku shija ndërthuret me ngjyrat, formën duke krijuar një art...

IMG_3552

Bukë të thekërisura për supë dhe sallata

  Një supë e mirë ose një sallatë e mirë nuk do të imagjinohej pa këto kubikë të vegjël kërc. Të aromantizuara me shije...

olive-oil-with-lemongrass1

Lemongras

Lemongras është një bimë e ishujve tropikalë të Azisë, Afrikës dhe Australisë. Ka përmbajtje të lartë të vajrave esencialë,...

50b39ed8eab18_pinoli

Stikat e pishes

Farat e pishës ose stikat janë pjesë e grupit të farave vajore, janë të njohura edhe si fruta të thata. Shumë popullor në kuzhinë...

noodles

Bota e “makaronave”

Siç ua pata premtuar ja ku vjen dhe postimi për t’ju njohur me makaronat ose pasta-t. Italianët kanë nga një format për çdo...

IMG_6553

Termi “carpaccio” Karpaçio

Me termin karpaçio nënkuptohet në tërësi një pjatë në bazë mishi i cili është i prerë në feta shumë të holla. Më pas...

fenugreek

Fenugrek

Nga latinishtja (Trigonella Foenum) Fenugrek është një barishte që rritet zakonisht në rajonin e Mesdheut. Ndërsa farat dhe...