Search
E mërkurë 18 Tetor 2017
  • :
  • :

Speca turshi me gjizë dhe kos

IMG_5273

I pata përgatitur që vjet, por sot duke pastruar disa foto e pash që paskam harruar t’jua postoj. Masat sjan përkatëse shikoni vet me sy në varësi sa speca do përdorni.

Perberesit 0

 

 

speca të verdhë për mbushje

gjizë e fortë me kripë

kos i tharët më mirë i bërë në shtëpi

Pergatitja

 

 

Pastroni specat nga farat e brëndëshme. Gjizën sipas dëshirës mund dhe ta përzieni me hudhëra të grira imët dhe mbushni me të specat. Renditini në një enë qelqi duke i ngjeshur shumë me njëri tjetrin. Mbusheni me kos të tharët, mbylleni mirë me kapak dhe lërini në një vëndë të freskët dhe errsirë. Ju duhen rrethë 1-2 javë të bëhen. Herë pas here mund ti kontrolloni nëse kan nevoj për akoma kos.

Në momentin e shërbimit shtoni vaj ulliri sipër dhe kopër për një shije akoma dhe më të mirë.

IMG_5281

 

Ju bëftë mirë 🙂
  • Haneme Hallupi

    miredita. une jetoj ne amerike dhe kam shume mall per keto spetca. Si mundem ti ble?