Search
E enjte 21 Shtator 2017
  • :
  • :

Sot Gatuan Lila Kuqi

12695672_583223658492850_1200933356_o

Kek me miell Misri:

Përbërësit:

5 kokrra vezë

1 gotë vaj luledielli

1 gotë kos

1 gotë sheqer,

1gotë miell misri

1 gotë miell gruri

10 gr pluhër ëmbëlsirash

2 lugë uthull molle

Përgatitja:

 

12648044_583223661826183_285317927_n

Rreh vezët me sheqerin pastaj i shton vaji, miellin dhe pluhurin pjekës i përzien mirë me rrahesen  e dorës dhe e shtronë në tepsi të lyer me parë me pak vaj e të pluhërosur me miell. Piqet në 180° derisa të jetë gati. Në fundë shërbehet me salcë çokollate sipër.