Search
E mërkurë 18 Tetor 2017
  • :
  • :

Sallatë me përkalidhe, kumbulla të thata dhe arra

IMG_4561

 

 

Përkalidhja është një lakër e egër, vjen si e hidhur me degët në formën e çikores por në brëndësi të xhufkës ka një zemër të butë. Pikërishtë këto filiza që ndodhen në brëndësi të saj jan të mirë të konsumohet të gjallë dhe gjethet e jashtme të reja më të vogla pasi ato më të mëdhat janë shumë të trasha për tu konsumuar të gjalla. Në vijim të ciklit të ushqehemi shëndetshëm po ju sjell këtë sallatë kaq të shijshme dhe plot vitamina

Perberesit 0

 

 

1 xhufkë përkalidhe

një dorë kumbulla të thata pa bërthamë

1 portokalle

2-3 kokrra arrë

sheg

pakëz kripë

vaj ulliri

Pergatitja

 

 

 

Prisni sa më hollë të mundeni zemrën e përkalidhes dhe vendoseni në një sallatierë. Shtoni  disa kumbulla të thata, thelpinjë arre, disa kokrra shege, disa copa portokalli dhe marinojeni me lëngun e gjysëm portokalli, vaj ullir dhe kripë.

 

 

 

 

 

 

Vlersoni Receten
1
2
3
4
5
Vlerso
     
Anullo

Vlersoni Receten