Search
E mërkurë 18 Tetor 2017
  • :
  • :

Sallatë me argjinare

 

IMG_4737

 

Erdhi koha që të detoksifikohemi, pranvera e kërkon këtë për trupin tone dhe energji të mirë. Argjinarja është detoksifikues natyral dhe konsumimi i saj për së gjalli është dyfish më efikas.

 

Perbersit per 1 person

 

 

2 kokë argjinare

1 limon

një dorë ullinjë

nje dore rukola

1 lugë vaj ulliri

pakëz kripë

disa gjerthe borziloku

1 thelpi hudhër

Pergatitja

 

 

Pastroni argjinaret nga gjethe e trasha të jashme derisa ti dali ngjyra e bukur e bardhë në vjollcë, priti në mest hiqini pushin e brëndshëm dhe pritini hollë hollë. Më pas vendosni të rrijnë në një enë me ujë dhe limon për 1 orë.

Më pas kullojini, thithjani ujin e tepërt me një beze kuzhine, vendosni në një sallatier ku do të shtoni domatet, rukolan, gjethet e borzilokut.

Veçmas bëni një marinatur me vaj, lëng limoni, kripë, hudhra të grira dhe hidhjani sipër sallatës, lëreni të marinohet paska para se ta konsumoni.

 

IMG_4739