Search
E enjte 21 Shtator 2017
  • :
  • :

Peshk miks i skuqur dhe perime me sals te bardhe

frito misto

PERBERSIT:

Rreth 1 kg peshk miks un kam perdorur(kallamar,karkaleca,totan) qe mund te jet si i fresket ashtu dhe i frigoriferit. Totan-famiglia e kallamarit

2 kunguj

2 veze

150 gr miell

1 birre

uje i ftohte

1 kile vaj farash per skuqje

1 limon

kripe sa na mjafton

Per salcen

1 luge majonez

1 luge kos

gjusem luge mustarde

majdanoz i grire holl

PERGATITJA

Ne nje ene perziejm vezet me pak krip dhe shtojm miellin,I perziejm mire deri sa mos kemi me kokrriza dhe shtojm birren dhe ujin e ftoht ne sasi te njejte deri sa te perfitojm nje mas homogjene dhe te lengeshme,E lejme te pushoj.Nderkohe pastrojm peshkun dhe presim kallamaret ne rrathe se bashku me totamin dhe kungullin,Vendosim vajin te nxehet dhe skuqim ne fillim kungujt duke i ngjyer me pare te brumi i pergatitur dhe i skuqim per 3 minuta.Pastaj kallamaret dhe totanin sepse kan nje kohe me te gjate skuqjeje,ne fund karkalecat ose ndonje lloj tjeter peshku qe keni Zgjedhur.Ne fund i kriposim perseri.Pergatisim salcen duke perzier mire majonezen,kosin dhe mustarden.I shtojm dhe majdanozin e grire shume imet.Pjata sherbehet e nxehte e shoqeruar dhe me limon.