Search
E martë 19 Shtator 2017
  • :
  • :

Perime furre

IMG_9986

Perimet e furrës mund  të jen një kontono për të shoqëruar pjatat e mishit ose të peshkut ose një vaktë vegjetarian shumë i shijshëm sidomos në darkë pasi nuk ka shumë kalori. Mund ti përgatisni me perimet që doni ju më teper. Të miat ishin këto më posht.

Perbersit per 2 persona

 

 

3 patate

1 qep e madhe

1 patëllxhan

2 kungulleshka

2 karrota

nje dorë domate të vogla

erëza të ndryshme (rigon, borzilok, rozmarin, piper)

pak kripë

pak vaj ulliri

Pergatitja

 

 

Lani perimet dhe pritini në feta të holla. Domatet pritini në mes. Vishni një tavë me letër furre  dhe vendosni në të perimet por të hapura që mos prekin njëra tjetren. Shtoni kripë, piper , erëzat dhe vaj ulliri. Piqini në 200° për 20 minuta.

IMG_9987

Shërbejini të ngrohta.