Search
E martë 19 Shtator 2017
  • :
  • :

Pana e tharet

images

 

Pana e tharet nuk eshte gje tjeter vetem pana e fresket me shije te tharet,e perdorur kryesishte ne Amerik, perendim  dhe lindje  te Europes.Sour creme ne Amerike dhe crème fraîche  ne France. Pana e tharet eshte nje salse e perdorur gjeresishte ne kuzhine si per pjatate e ngrohta dhe ato te ftohtat por dhe embelsirat e ndryshme.Shija e saje lehtesishte e tharet e ben ate nje salse te fresket sidomos per te shoqeruar nje pjate mishi te yndyrshm.Besoj se ne Shqiperi eshte e veshtire te gjendet ndaje un sot po ju shkruaj receten shtepiake te pergatitjes se saje.

PERBERSIT:

100 ml pana e fresket leng

100 ml kose natyral

1 luge gjelle lenge limoni i filtruar

PERGATITJA:

Ne nje tase perzieni kosin me pana e fresket dhe shtoni 1 luge gjelle leng limoni.Perzijini mire perbersit.Mbulojeni tasin me nje qese kushine dhe lereni te pushoje ne frigorifer per reth 2 ore para se ta perdorni per receten tuaj te preferuar.