Search
E martë 19 Shtator 2017
  • :
  • :

Lule kungulleshkash të mbushura me bukë të thatë, bacon dhe domate

IMG_5132

 

Një recetë e thjeshtë me buken që ju mbetet, mjaftonë ti shtoni disa përbërës të tjerë per të mbushur këto lule kungujsh kaq të shijshme.

 

Perberesit 0

 

 

 

PER 10 LULE KUNGULLESHKASH

disa flet proshutë bacon

një dorë domate të vogla

4 -5 feta buke të ndenjur

4 thelpi hudhrash

një tuf e vogël kopër

2 lugë ullinjë vaji pa bërthamë

Pak vaj ulliri

Pak kripë dhe piper të zi

Pergatitja

 

 

 

Pastroni lulet e kungulleshkave nga pistili i brëndshëm dhe fshijini  ato me delikates me një beze të njomë.

Në një tiganë me fund që nuk ngjitë thekërisni mirë bacon-in sa të behet krokant, hiqeni dhe te po i njëjti tiganë thekni pak bukën e tharë. Vendosni të gjithë përbërësit në një blender ku do i bluani në maksimumin e shpejtësis sa të bëhet një masë e grirë mirë. Me këtë mas mbushni një nga një  lulet e kungullit dhe përdridhini majën e tyre që gjatë pjekjes mos dali jashtë. Vendosini në një tavë me letër furre poshtv, shtoni dhe disa kokrra domate ekstra spërkatini me kripe, piper dhe vaj dhe piqini në 180°C  për 25 minuta.

Shërbejini si antipastë ose si kontorno e një fileto mishi .

Shoqërohet me një vere të bardhe si Muller Thurgau ose nje  Rose të aromantizuar.

 

IMG_5152

 

 
  • Joniada Hodo

    ❤sapo te me behen lule kungulli ne bace do i bej direkt