Search
E enjte 19 Tetor 2017
  • :
  • :

Fashion Food inspiruar nga Venera Lumani – Mualebi me niseshte orizi dhe fara lulëkuqeje

EBF882FF-5EBE-4DBA-AE08-482A1164BD9A

Zërin fantastik të Venerës besoj të gjithë e keni dëgjuar por ajo që unë do ju tregoj sot është hijeshia si ajo vishet. Në veshjen që përzgjodha një fustani i bardhë kaq elegante i qëndisur me kaq hijeshi nga Mila Kadriu. E adhurova. Unë u mundova të ruaja linjat e bardha dhe hijeshin e fustanit duke krijuar këtë gotë me mualebi. Ushqimi më i dashur për mua që nga fëmijria ime.

 

Perbersit per 2 persona

 

 

150 ml. qumësht

2 lugë niseshte orizi

3 lugë sheqer

pakëz vanilje

2 lugë me fara lulëkuqeje

pakëz gjalpë sipas dëshirës

Pergatitja

 

 

Vendosni qumshtin të ngrohet dhe shtoni sheqerin dhe vaniljen në të. Veçmas përzjeni niseshten me pak ujë dhe sapo qumshti të marrë valë shtojeni brenda. Përzijeni vazhdimishtë që mos ju krijohen kokra derisa të trashet e gjitha masa. Sipas dëshires shtoini pak gjalpë, përzijeni dhe ndajeni nëpër gota. Lëreni të ftohet mirë dhe vendoseni në frigorifer që të mpikset. Para se ta shërbeni shtoni sipër farat e lulëkuqes.

 

 

Venera lumani By addasall

Ju bëftë mirë 🙂

 

Fashion Food inspired by Venera Lumani – Mualebi, rice cream with poppy seeds

I was inspired by the white dress of a Venera Lumani an Albanian singer known for her extraordinary voice. I created this creamy rice in Albania that we call “mualebi” to call the white color of her dress. Instead of rice flour in Albania makes this cream with rice starch.

INGREDIENTS:

150 ml. of milk

2 tablespoons rice starch

3 tablespoons sugar

2 tablespoons poppy seeds

a bit of vanilla

a knob of butter to taste

PREPARATION:

Put to heat the milk then add vanilla and sugarMix the starch with a little water and melt completemente. When the milk starts to heat up pour also  the starch. Stir constantly until everything is nice and creamy. If you wish, also add a knob of butter.

Divide it, in the glasses and let them cool completely before put in refrigerator to harden.

Before serving, add the seeds of poppy.