Search
E enjte 21 Shtator 2017
  • :
  • :

Fashion Food inspiruar nga Tegin Fashion House – Donuts, petulla amerikane

Fashion Food 3

 

Më në fund erdhi dita të postoj recetën e  këtyre petullave kaq të kërkuara nga ju. Për mua ishte një inspirim nga shtëpia ruse e modes, Tegin. Stili i tyre është shumë minimal në veshje dhe e bëjne automatikishte in për stilin e   sotëm të të veshurit.

Shijoni  foton dhe recetën.

Perberesit 0

 

 

 

Për 12 petulla:

250 gr. miell manitoba shpresoj ta gjeni në të kundërt miell normal 00

250 gr miell oo

250 ml. qumesht i ngrohtë

75 gr. gjalpë në temperaturë ambjenti

70 gr. sheqer

1 lugë e vogël me ekstrakt vanilje

15 gr. maja birre e freskët

2 vezë në temperaturë ambjenti

gjysëm lugë të vogël kripë

Për sipërfaqen

10 lugë sheqer pluhur

2-3 lugë ujë te ngrohtë sa mjafton

Për dekorin:

Copëza çokollate tipike për zbukurimin e ëmbelsirave për femij, i gjeni gjithandej.

 

Pergatitja

 

 

 

Shkërmoqni majan e birrës në një enë ku do të shtoni 1 lugë sheqer i  marr nga masa e përbërësve dhe pak qumësht të ngrohtë po i marr nga masa e përbërësve. Shkrieni  mirë majan dhe sheqerin me qumshtin.

Bashkoni të dy llojet e miellit në një brumatriçe ose në tas nëse do ta zini me dorë dhe shtoni në të përbërjen me maja.  Shtoni dhe qumshtin që mbeti, vezët, sheqerin, vaniljen, kripën dhe përzijeni derisa të krijohet një brumë. Më pas shtoni dhe gjalpin e prerë në copëza të vogla dhe punojeni përsëri derisa burimi të mblidhet mirë dhe të jetë i ngjeshur. Lyeni një tas të thellë me gjalpë dhe vendosni brumim në të.

Mbulojeni me një beze ose qese celofoni  dhe lëreni të vi në furrë me dritën  saj ndezur për rreth 2 orë.

Kaloj koha e pushimit pluhërosni me miell tavolinën e  punës dhe punojeni përsëri derisa të formoni një top.

Hapeni me hokllai deri  sa të keni një pet në trashësin 1 cm.

Me një rreth gote ose forma të përshtaçme prisni forma rrethore nga peta.

Me nje tjetër form shumë të vogel në diskun që keni prer, bëni një tjetër prerje. Sikur po bëni komardare.

Nga letrat e furrës prisni katror letrash në madhësin e petullës dhe rendsni petullat një nga një në to.

Vendosini përsëri në furrë me dritën ndezur për ti lën përsëri të vinë për nja 40-45 minuta.

Kaloj dhe kjo kohë pushimi vendosni rreth 1 litër vaj kikirikësh të nxehet dhe skuqni një nga një petullat në to nga të dyja anët.

Kullojini  dhe thithjani vajin e tepërt me letër kuzhine. Lërini të ftohen.

 

Tani përgatisni veshjen me sheqer të ngrirë. Përzjeni sheqerin pluhur me nga një lugë ujë të ngrohtë herë pas here derisa shikoni të bëhet një krem  lisho dhe me konsistencë.

Ngjyeni një nga një petullat në këtë përbërje dhe lëreni të thahen në një tavë me letër furre poshtë. Sipër spërkateni me copëza çokollate ose sheqerka me ngjyra.

 

 

 

 

Fashion Foond inspired by Tegin Fashion house

Today I was inspired by the Russian Fashion House Tegin, a minimal style that goes in fashion both in clothes and in the way of presenting. My inspiration is an American donut to the chocolate tails

INGREDIENTS

250 gr. Of manitoba flour

250 gr. Of flour 00

250 ml. Milk thinner

2 eggs at room temperature

75 gr. Of butter at room temperature

70 gr. of sugar

15 gr. Of fresh beer yeast

1 teaspoon vanilla extract

Half a teaspoon of salt

For decoration

10 tablespoons of icing sugar

2-3 tablespoons of lukewarm water

tails of chocolate

 

PREPARATION:

Crush the yeast and then add 1 cup of raw sugar from the ingredients, and a little bit of milk taken from the ingredients.

Mix until you are mild.

Mix the flour and add them to a planetarium where you can add the yeast, mix it. Then add sugar and remaining milk, eggs, vanilla, salt and mix until you have a dough. Then add the butter to the jars.

Continue until the dough is well formed. Work and shape a ball and put it in a bowl of greasy butter.

Cover it with the film and place it in the oven only with the light on. Allow to stand for 2 hours.

Once the yeast time has passed, knead it again and put it in a leaf of 1cm.
With a pasta cup of 8 cm in diameter you will get a circle of pasta that you will skim in the center with another 3 cm diameter pasta cup. Place the donuts on a square of oven paper and place them over the baking trays that you will put in the oven off with the light on for the last leavening, which will last 40 minutes.

Heat the oil and fry one by one the donuts.

Drain off the oil with absorbent paper. Let it cool down.

Prepare the icing by mixing the sugar with water at a time until it becomes a smooth creme.

Dip one side into the glaze then place it over a sheet of paper oven on the non-frosted side and sprinkle it with the codettes. Let them dry for a few minutes and then taste them!

Good Sweet 🙂