Search
E premte 20 Tetor 2017
  • :
  • :

Fashion Food inspiruar nga Sonia Rykiel – Biskota me mjaltë, karafil dhe portokall

96C91090-F418-498F-8B80-B7EC68D835C4

Sonia Rykiel për të gjithë ju që nuk e njihni ka qënë një stiliste dhe shkrimtare franceze. Vdiq në 25 gushtë të këtij viti dhe la pas ndër koleksionet më të bukura që kemi parë nëpër sfilata por jo vetëm edhe në fusha të tjera. Fal saj lindi dhe termi Demode  në 1976 .Fashion Food-i im për festa u insipuar për nderë të saj, biskota me arom portokalli dhe karafilë

 

Perberesit 0

 

 

Për rreth 25 biskota

400 gr. miell 00

50 gr. sheqer

1 filxhan çaji mjaltë

2 lugë karafil pluhur

1 filxhan çaji lëngë portokalli

1 lugë të vogël sodë buke

1 lugë të vogël maja puhur për ëmbëlsira

1 lugë me lëkura të grira të 1 portokalli

100 ml. gjalpë të shkirë ose vaj ulliri nëse i doni më pak kalorike

Pergatitja

 

 

Përzieni të gjithë përbërësit derisa të keni një brumë të formuar mirë. Mbështilleni me qese kuzhine dhe lëreni në frigoriferë të pushojë rreth 40 minuta.

Kaloi koha e pushimit merrni brumin dhe formoni topa të vegjël nga ai. Më të vogla se madhësia e një kokrre arre.

Vendosini në një tavë me letër furre poshtë dhe piqini në furrën e nxehur më parë në 180°C për rreth 25-30 minuta ose derisa kan marr ngjyrën e artë sipër.

Biskotat duhet të jenë pak të forta ndaj mbas 30 minutash nëse i prekni dhe rezultojnë akoma si të buta, lërini dhe pak në furrë.

Pasi janë ftohur kompletë shërbejini, ideale janë me një filxhan çaj frutash ose kanell për pasditet tuaja.

 

 

 

Fashion Food inspired by Sonia Rykiel – Biscuits with honey, orange and cloves

 

 

My Fashion Food today is inspired in honor of Sonia Rykiel. Christmas cookies with perfume of oranges and cloves.


INGREDIENTS FOR ABOUT 25 COOKIES

400 gr. flour 00

50 gr. of sugar

1 cup of tea with honey

1 cup of tea with orange juice

1 teaspoon baking soda

1 teaspoon baking powder

1 spoon with orange zest

100 ml. melted butter or olive oil if you want them less caloric

2 teaspoons powdered clove.

PREPARATION:

Mix all the ingredients of biscuits in a planetary until it becomes one ball. The wrap in plastic wrap and let stand in refrigerator for 40 minutes.

After that formed small balls of dough and place them on a baking tray with parchment paper underneath.

Bake into preheated oven at 180 ° C for about 25 minutes or until the biscuits are golden brown above.

Let cool to serve you with your afternoon Te.