Search
E enjte 21 Shtator 2017
  • :
  • :

Fashion Food inspiruar nga Odeta Banushi- biskota të kripura me mel, tumerik dhe kungull

4C6930F5-1026-4E6B-B5CF-357678FC9974

 

Erdhi me në fund rradha të shkruaj recetën e këtij Fashion Food-i. Këto biskota janë shumë të mira, për ju dhe për fëmijët. Të ushqueshme, plot vitamina dhe të pakta në kalori. Të inspiruara nga Odeta Banushi Fashion Editor i Grazia.Al dhe fustani i saj Zara. Këto biskota janë të përshtaçme dhe për antipastë ose mëngjes.

 

Perberesit 0

 

 

Për rreth 15 biskota:

1 gotë mel

300 gr. kungull i verdhë

2 lugë kafe tumerik

gjysëm qepe

2 lugë rikota ose gjizën tonë të ëmbël

2 vezë

2 gota lëngë vegjatel të nxehtë

kripë dhe piper e zi

2 lugë vaj ulliri

Pergatitja

 

 

Shpëlani mirë melin dhe lëreni të kullojë.

Grini imët qepën dhe vendoseni të kaurdiset me vajin e ullirit, shtoni dhe kungullin e prerë në copëza të vogla dhe kaurdisini sëbashku, shtoni kripë, piper, tumerikun, dhe pak ujë që kungulli të zieje. Sapo kungulli është i zbutur shtoni  melin dhe përzieni derisa lagështira të avullojë. Shtoni lëngun vegjetal dhe mbulojeni me kapak dhe lëreni të ziej në zjarrë të ulët derisa të krijohen  vrima në sipërfaqe. Lëreni të ftohet dhe më pasë shtoni gjizën, vezët dhe përzijeni mirë.

Vishni një tavë me letër furre dhe shtoni nga një lugë brumë në të largë- njëri tjetrit. Piqini në 160°c për 30 minuta ose derisa shikoni që janë pjekur.

Lërini të ftohen dhe shërbejini.

Ju bëftë mirë 🙂

Fashion Food – biscuits with pumpkin and millet

This Fashion Food today is inspired by the fashion editor of Grazia Albania and her Zara dress. The biscuits with pumpkin and turmeric also suitable for children. Simple and tasty.

 INGREDIENTS FOR 15  COOKIES:

1 glass of millet

300 gr. pumpkin

2 teaspoons of turmeric

half onion

2 tablespoons ricotta cheese

2 eggs

2 cups hot vegetable stock

salt and black pepper

2 tablespoons oil e.v.o

PREPARING:

Rinse well millet and let it drain.

Saute the chopped onion with the squash and cut into small pieces. Then add salt, pepper, turmeric and a littel bit of water to soften the pumpkin. When water evaporates, add the millet and roasted, joined later the hot broth and cook until water evaporates.
Let it cool then also joined ricotta, eggs and mix well.
Line a baking tray with baking paper and add a tablespoon of the mixture, distant from one another.
Bake at  160 ° C for 30 minutes.

Let cool before serving.

Enjoy your meal 🙂

 

 

Vlersoni Receten
1
2
3
4
5
Vlerso
     
Anullo

Vlersoni Receten