Search
E mërkurë 18 Tetor 2017
  • :
  • :

Fashion Food inspiruar nga Maison Valentino – Puding çokollate

IMG_9901

E kush më mirë se një puding i thjeshtë çokollate do të përngjante kaq bukur në ngjyrën dhe formën me krijimin e Valentinos?! Marr direkt nga pasarelat e koleksionit V/D  ky outfit është kaq shik dhe i këndshëm.

 

Perbersit per 4 persona

 

 

750 ml. qumësht

250 gr. çokollatë e zezë

2 lugë kakako

50 gr. niseshte

100 gr. sheqer

120 gr. gjalpë

Pergatitja

 

 

Në një enë vendosni qumshtin të nxehet pastaj shtoni sheqerin, në një tjetër enë vendosni gjalpin të shkrihet dhe shtoni çokollatët e prerë në copëza të vogla, sapo çokollata të shkrijë shtoni duke situr dhe kakao dhe niseshten. Përzijeni shpejtë që mos krijoni kokrriza.  Kur qumshti ka marrë val shtojeni te ena me çokollatë dhe gjalpë dhe trazojeni vashdimishtë derisa masa të trashet. Ndajeni në forma indviduale, lëreni të ftohet plotësisht pastaj  trasferojeni në firgorifer ku do ta lini  për më shumë se 3-4 orë të mpikset.

Shërbejeni.

 

Ju bëftë mirë 🙂

Fashion Food inspired by Valentino – dark chocolate pudding

Who better than this pudding with this beautyful color can look like a Valentino outfit. So I was ispired to  the collation of F / W to create this sweet.

INGREDIENTS FOR 4 PEOPLE:

750 ml. of milk
100 gr. of sugar
250 gr.  dark chocolate
120 gr. of butter
2 table spoons  cocoa
50 gr. cornflour

PREPARATION:

Pour the milk in a pan and let it heat also add sugar. Put in another saucepan the butter cut into small pieces, melt over low heat.

Add the chopped chocolate and stir with a whisk. When the chocolate has melted add a little ‘at a time, sifted cornstarch and cocoa, always stir, making mix well.

Pour the hot milk all at once in the chocolate mixture and cook the mixture over low heat, stirring constantly, until thickened.
Pour the pudding into individual molds, let cool and put the pudding in the refrigerator to chill for at least 3-4 hours.

Serve.

Enjoy your Sweet 🙂

 

Vlersoni Receten
1
2
3
4
5
Vlerso
     
Anullo

Vlersoni Receten