Search
E enjte 21 Shtator 2017
  • :
  • :

Fashion Food inspiruar nga Gucci F/W 2016 – Krem asparagu me vezë pochè

7CDCB05E-F483-4250-8074-CD98C035623D

Kjo recet është kaq e përshtaçme për këtë kohë, e inspiruar nga Gucci FW 2016. E thjeshtë, e shpejtë dhe një supë komplekse duke i pasur të gjitha vitaminat dhe proteinat brënda. E aromantizuar me borzilok për ti dhënë freskin e duhur si copa e outfitit që modelja mban veshur.

 

Perbersit per 2 persona

 

 

300 gr. asparag

2 kok qep të njoma

1 patate

kripë dhe piper i zi

pak vaj

disa gjethe borzilok

dy feta buke integrale

600 ml. lëngë vegjetal

Për vezët:

2 vezë

1 lugë uthull molle

pak kripë

 

Pergatitja

 

 

 

Pastroni asparagët nga fundi i fortë dhe pritini në copa. Prisni dhe qepën në copa dhe fillonin i kavërdisini me pak vaj. Qёroni dhe patatet dhe shtoini te ena e asparagёve, kriposini shtoni piper tё zi gjethet e borzilokut dhe kaurdisini akoma pёr disa minuta, shtoni lёngun vegjetalё dhe lёreni tё zieje avash avash pёr nja 20 minuta. Kur tё jet gati bluajini me grirёsin nё zhytje.

Ndërkohë vendosni dhe një enë të vogël me pak ujë në zjarrë të marri valë dhe kur te jet gati shtoni uthullёn.Thyeni vezën nё njё tas jo shumë të thellë.Filloni trazoni ujin që po zjen duke krijuar një vorbull dhe shtoni vezën në të. Leri të gatuhet për 2-3 minuta. Hiqeni me kujdes spёrkateni me pak kripe. Bëni kështu dhe për vezën e tjera.

Thekni bukёn dhe filloni kompozoni pjatёn. Vendosni pak krem asparagu nё njё pjatё pak tё thellё, vendosni bukёn dhe sipёr bukёs vezёn pochè.

Shёrbejeni tё ngrohtё.

 

 Fashion Food inspired by Gucci F / W 2016 Cream of asparagus with poached egg

 

 

This recipe is suitable at this time because asparagus is the king of the season. Simple and genuine, with the addition of fresh basil, just as the outfit of the model during the Gucci runway F / W 2016 fresh and light.

INGREDIENTS FOR 2 PEOPLE:

300 gr. asparagus

Two heads of fresh onions

1 potato

salt and black pepper

olive oil

a few basil leaves

2 slices whole wheat bread

600 ml. vegetable broth

For eggs:

2 eggs

1 teaspoon of apple cider vinegar

salt

PREPARATION:

Clean the asparagus from the woody part, cut them and put to fry with onions. Saute well, add the sliced ​​potatoes . Add salt and pepper, add the basil leaf. When are browned well, add the broth simmer for 20 minutes. Once ready blend with minipirmer.

Prepare now for  poached egg by simmering water, add vinegar, then lower the heat. Mixed by a vortex and thrown into the egg before you put in a shallow dish.

Simmer 2-3 minutes. Drained and salted.

Compose the dish, putting  in a somewhat shallow dish cream of asparagus, the toasting bread over the bread, the poached egg.

Then serve.

 

 

 

Vlersoni Receten
1
2
3
4
5
Vlerso
     
Anullo

Vlersoni Receten