Search
E mërkurë 18 Tetor 2017
  • :
  • :

categoria:Shije nga Bota

IMG_8436

Makarona spaghetti me hurdhra, spec djegës dhe vaj ulliri

Pjata më e thjeshtë dhe më e shijshme për tu ngrën. Krenaria e Italianëve “aglio, olio, peperoncino” Janë fare të...

DSCN2021

Birjani me paidhaqe qengji dhe perime

Birjania është  një pjat me bazë orizin i cili pasurohet pastaj me perime, erëza dhe mishëra të ndryshëm. Me origjin persiane kjo...

IMG_7213

Rolé Pranverore

Rolétë pranverore janë një ushqim kinez tradicional. Mbushen me një larmi produktesh si; mish, peshk, perime ose të përziera...

IMG_9544

Pulë në mënyrë spanjolle

Për përgatitjen e kësaj tave ju duhet salsiçia chorizo (çorizo)spanjolle por në munges të saj mund ta përgatisni me suxhuk ose...

IMG_9453

Boeuf bourguignon – Mish në verë të kuqe

Bëhet fjalë për pjatën franceze të cilën Julia Child e përmend te libri i saj “Të njohësh artin e kuzhinës franceze”....

IMG_9209

Galet me mollë

Nëse do më pyesnit cilat ëmbëlsira ju pëlqejn më shumë dhe pse , do ju përgjigjesha me të madhe ato franceze. Dhe jo për ato...

IMG_9251

Torta Red Velvet

Receta të panumërta ekzistojnë të kësaj torte dhe une kam provuar shumë sipas atyre që shihja në internet. Rezultati ka qën i...

IMG_9172

Hummus – Krem qiqrash me spinaq

Hummus është një përgatitje orientale dhe ka për bazë pikërishtë qiqrat dhe kremin e susamit. Aromantizohet dhe me një sër...

IMG_8891

Quesillo Canario – Kremi karamel i ishujve Kanarie

Nëse ju kujtohet ju pata folur për të gjatë udhëtimit tim në Tenerife. Bëhet fjalë për një krem karamel por në vend të panës...