Search
E enjte 19 Tetor 2017
  • :
  • :

categoria:Shije nga Bota

IMG_0740

Karkaleca “Saganaki”

Po vi prap sot me një recet greke.  Ju kujtohen foto e karkalecave me djath të  bardhë që hëngra në Santorini? ja i solla sot dhe...

IMG_0702

Djath i skuqur me petë byreku – Saganaki

  Bëhet fjalë për djathin që hëngra në Santorini me mjaltë dhe suzam dhe e solla përsëri për vete dhe për ju pasi më...

IMG_0311

Pesto borziloku

Pesto i borzilokut ka tradita të lashta thuhet që gjurmët e tij janë gjetur që në vitet 800 në rajonin e Ligurias, në Genova...

IMG_5406

Pasta al pomodoro – Makarona me domate

  Pjata më e thjeshte italiane që gjithë bota e ka zili. “Pasta al pomodoro” jo me kot e shkruajta titullin në...

IMG_0081

Sallata toskane – Panzanella

Kjo është sallata më e famshme toskane. Një pjatë e vjetër fshatare që lind si nevojë e ripërdorimit të bukës së thatë. Thonë...

IMG_4223

Clafoutis “klafuti” tortë e butë me qershi

  Është një ëmbëlsirë franceze  e butë dhe me bazë brumi si të krepave. Përgatitet me frutat e stinës dhe më e famshmja...

IMG_9887

Chili (çili) me mish në tavë balte

Çili është një përgatitje e amerikës së jugut dhe secili e përgatit sipas mënyrës së tijë. Unë e përgatita në tava balte dhe...

IMG_9830

Supë e ftohtë andalusiane – Gazpacho

Gazpacho (gazpaço) është një supë e ftohtë më e famshmja në Spanjë. Me origjin nga toka e flamengos Andalusia është një pjatë...

IMG_9607

Paella (paeja) karkalecash

Sot të dashur miq po ju sjell një tjetër version të paellas, atë që përdorë më shpesh meqë paella ka një mori përbërësish....