Search
E mërkurë 18 Tetor 2017
  • :
  • :

categoria:Shije nga Bota

IMG_5738

Labneh

  Labneh ose labaneh është një djathë i butë i bër nga kosi i deles ose i lopës dhe për raste të ralla dhe festash më të...

IMG_4782

Tiramisù si pastiçierët

  Sa here e keni provuar në  restorante e pastiçeri këtë ëmbëlsirë e asnjë recetë që keni provuar në shtëpi...

IMG_4250

Melomakarona

  Për këtë recet duhet të falenderoj vajzat te faqa ime në Facebook që më dhan recetën. Të gjitha pak a shumë të njëjtë e...

IMG_3147

Pad thai – Perime në mënyrë tajlandeze

Nuk kam qën një fanse e ushqimit aziatik, por pak nga pak mësova ta njohë, ta shijoj dhe ta dua këtë kuzhinë. Një merit të madhe...

IMG_2365

Hamburger i bërë në shtëpi

Natyrishtë hamburgerin më të mirë do e hani nga duart tuaja. Duke bërë bukën që doni, shtoni shijet që keni më qef dhe duke...

IMG_2453

Sultjash i pjekur

  Një udhëtim drejt Turqis receta e sotme, oriz sutjash i pjekur. E personalizuar natyrishtë sipas dëshirës time por ju mund ti...

IMG_2361

Djathë i bardhë i pjekur

  Kjo recet të çon automatikisht në Greqi. Unë këtu përdora djathin feta origjinal grek por dhe me djathin ton të bardhë del e...

IMG_2334

Salca franceze “Gribiche”

Salca “Gribiche” gribishe është ndër salcat më të njohura në kuzhinën franceze dhe është tejet e shijshme. Me të mund...

IMG_1213

Galeta e mbretit – La galette des Rois

La galette des rois -torta franceze e mbretit është një tortë e cila konsumohet në datën 6 janar ditën e epifanis. Një ëmbëlsirë...