Search
E martë 19 Shtator 2017
  • :
  • :

categoria:Salcat

kima

Kima

  Kima ështe nje llojë salc që përdoret gjeresishtë në kuzhinën si për mbushje,salsë shoqeruse për makarona të ndryshme...

images

Pana e tharet

  Pana e tharet nuk eshte gje tjeter vetem pana e fresket me shije te tharet,e perdorur kryesishte ne Amerik, perendim  dhe lindje ...

raspberry-coulis1

Coulis

Coulis  është një term francez për të treguarë një garniturë, salcë qepërdoret për të shoqëruar pjatat të ndryshme ...

IMG_4698

Salsa kokteil

  Me aromen intesive të konjakut,salsa koteil o siç quhet shpesh sala rozëose sals konjaku, është një salsë e shkëlqyer për...

salsa grevy

Salsa Gravy (Grevi)

  Kjo salsë ështe e origjinës anglosaksone.Më kujtohet që dhe ne dikur në Shqipëri me lengun e mishit të pjekur përgatisnim...

salsa me majdanoz

Salsa Jeshile

    Një tjetër variantë i salsës me majdanozë.Për ta shërbyer si shoqëruese e pjatave të mishit të pjekur ose të ziere...

crema di prosciuto cotto copy

Krem proshuti te pjekur

Kremi i proshutit eshte nje baze e perkryer per te pergatitur antipasta te ndryshme.Apo thjesht ta servirni te tille te shoqeruara me...

salsa andalusa

Salsa Andalusa

  Salsa Andalusa eshte nje salse Spanjolle e Andalusias,Nje shoqeruese e mire e Arrostove,misherave te bardhe dhe te kuqe por dhe...

salsa ranch

Ranch Dressing

Dressing është termi i përdorur per marinim.Ranch Dressing është salca më popullore dhe më perdorur në Amerik.Ajo vjen e përdorur...