Search
E enjte 21 Shtator 2017
  • :
  • :

categoria:Salcat

IMG_4341

Fashion Food inspiruar nga Rezarta Skifteri- Krem speci me shafran

Një krem i freskët i aromantizuar, i përshtaçëm për të shoqëruar filetot e mishi dhe peshkun, për të krijuar brusketa apo për...

Collage fashion food adda's all

Fashion Food inspiruar nga Armina Mevlani-Gazpacho Andalusian

Ushqimi imë i sotëm u inspiruar nga ikona  e modës shqiptare Armina Mevlani. Një veshje e lehtë pranverore me ngjyrat e tokës që...

10914952_817551141672868_1948059655508401685_o

Fashion Food inspiruar nga ruby woo-Coulis- kulis mjedrash dhe shege

Siç e kam shpjeguar koulisi është një salcë frutash ose perimesh. Sot receta ime u inspirua nga buzkuqi  “ruby woo” nga ...

IMG_9172

Hummus – Krem qiqrash me spinaq

Hummus është një përgatitje orientale dhe ka për bazë pikërishtë qiqrat dhe kremin e susamit. Aromantizohet dhe me një sër...

IMG_7078

Salca me patëllxhan me arom mëndre dhe xhenxhëfilli

  Salca gjithë aromë dhe shije këto që kam përgatitur sot.Të përshtaçme si për mish ashtu dhe për peshk por dhe për të...

IMG_5814

Salca guacamole

  Salca e famshme meksikane Guacamole(guakamole) është nje salcë me origjinë të lashtë që nga koha e Atzechi ...

salca tartar

Salca Tartar-varianti im

      Salca tartar është nje salcë franceze  e ngjashme me majonezën  sepse ka në përberjen e saj vezët e gjalla...

pesto di fave

Pesto bathësh

      70 gr djathë parmixhano(parmigiano) ose pekorino (pecorino) 1 thelpi hurdhër disa gjethe mendër 300 gr bathë të...

IMG_6409

Salca me Borzilok

Kjo salce eshte ideale per te shoqeruar peshk dhe mishrat e ndryshem por dhe si konponent shtes dhe dekorativ PERBERSIT: Borzilok 2 Hudhra...