Search
E martë 19 Shtator 2017
  • :
  • :

categoria:Menu festive

IMG_8834

Qofte e madhe e mbushur

  Padyshim që receta e sotme  përfaqeson një pjatë festash, një darkë mes miqsh ose  familjaret tuaj. Do më falenderoni për...

regalo-di-natale

Mëngjesi i Krishtlindjes

  Mëngjesi i Krishtlindjes është po aq i rëndësishëm sa darka e vigjilies dhe dreka e Krishlindjes. Mbasi keni hapur pakot posht...

Babbo-Natale 2

Menuja Krishtlindjes me bazë mishi

Këtu po ju vë një mori pjatash me bazë mishi. Siç e theksova dhe në postimin e menus me bazë peshku dhe këtu do ju sugjeroja të...

sfondo-desktop-pallina-di-natale-arancione-246

Menuja e Krishtlindjes me bazë peshku

Këtë vitë jam pak  me vones për sugjerimet e përvitshëme për menun e Krishtlindjeve në tavolinat tuaja. Ka shumë që zgjedhin...

IMG_8745

Fileto Wellington

Po afrojnë Krishlindjet dhe kjo pjatë  përfaqëson më së miri darkën e Vigjilies.   1 cop mishi tip form rrostoje rreth 1 kg....

IMG_8732

Trungu i Krishtlindjes – Bûche de Noël

Trungu i Krishtlindjes –    “Bushe de Noel” është një ëmbëlsirë franceze në formën e një trungu i mbulur me...

IMG_4742

Shishqebap viçi

Të gjithë dimë të bëjmë shishqebap por sekreti im qëndron te marinimi.  Mishin që kam përdorur e lëj  të marinohet mirë në...

DSC_0106

Rosto gici me mollë dhe qepujka

Kjo është nje pjatë festash plot shije dhe aromë. Mollët e pjekura në furrë sëbashku me qepujkat i japin mishit një shije ideale....

IMG_8599

Peshk në kore kripe

  Të gatuash peshkun në kore kripe është një teknik gatimi  që e lejon peshkun të  mbajë një mish të butë dhe shumë të...