Search
E premte 20 Tetor 2017
  • :
  • :

categoria:Brumërat

IMG_2371

Burger Buns – bukë hamburgeri

  Kjo është receta më e mirë për këto panine që gjëndet vërdallë në internet. E testuar shumë herë nga unë dhe ja ku e...

IMG_5615

Maja buke – farë buke

Brumi i ardhur, apo brumi bazë ose farë buke me popullore i përgatitur pa maja, është një brumë i fermentuar në të cilin...

IMG_5524

Bukë thekre me arom borziloku

Më pëlqejnë bukët e zeza të mbushura plotë me fara të ndryshme plot me shije dhe aroma. Sot eksperimentova me disa shije të reja...

IMG_9994

Fokaçe integrale me domate të vogla

Sa më pëlqenë kjo recet sepse është e shëndetshme dhe me shumë shije. Për raste të veçanta mund ta përgatisni si mes tavoline...

DSC_0105

Brusketa me brumë pize

Kush e adhuron picën natyrishtë që do adhurojë dhe këtë recet. E përshtaçme për një antipastë për të filluar darkën, ose për...

brumi per pizza

Brumi për pica

  Është fare e thjeshtë të përgatisesh picën në shtëpi po aq e thjeshtë është të krijosh dhe brumin për të. Me teknikën...

IMG_5208

Bukë të vogla integrale

 Janë shumë praktike sidomos për kë merrë  bukë me vete në punë apo  për t’ua dhënë fëmijve me vete në shkollë. Unë...

IMG_5680

Fokaçe integrale

      400 gr. miell integral pak kripë të imët 15 gr. maja birre 5 lugë vaj ulliri pak ujë të ngrohtë 1 lugë e...

IMG_9368

Petulla me maja

Gjyshja ime bënte petullat më të mira që unë kam ngrën ndonjëherë. Fatkeqësisht tani është shumë e moshuar dhe prej duarve të...