Search
E premte 20 Tetor 2017
  • :
  • :

categoria:Për të ditur

IMG_0256-0.jpg

Intolerancat ushqimore, po ju i dini tuajat?

   Nëse vendosni  të ndiqni një diet ushqimore dmth një stil tuajin të ushqyeri duhet të dini mirë gjërat që ju...

semi_di_finocchio_benefici

Farat e Maraqit

Farat e Maraqit ose Fenelit janë klasifikuar si një ndër bimet e shenjta për nga perfitimet konvencionale dhe një nga erëzat me...

Semi di Chia

Farat Kia

Farat Kia  jan përdorur në kohën e Aztekëve  (popull i vjetër meksikan) dhe kjo shpjegon mjaft mirë një nga përfitimet më të...

dishwashercooking_slide-d3b51fcac018b845e2bfb2fd7987f2c7cb9258a9-s900-c85

Të gatuash në pjatalarëse

Është një teknik që thonë  ka lindur në Spanjë por shtrirjen e madhe dhe të menjëherëshme e mori nga Amerika. Dhe une e besoj...

mangostano

Mangostina – Mangostano

Mangostina ose sic njihet Mangostano është cilësuar si mbretëresha e frutave dhe ka veti shumë të çmuara për shëndetin. Ajo ka...

lychee

Liçi – qershia Aziatike

Liçi quhet ndryshe edhe qershia aziatike, pemë shumë e preferuar në Kinë. Lëkura e liçit ka ngjyrë të kuqerremtë dhe nën të...

mandorle

Vetit dhe vlerat e bajames

    1. Në lidhje me zemrën Bajamet rrisin HDL, kolesterolin e mirë, dhe mbajnë në nivele të ulët LDL kolesterolin e keq.  Si...

32040-32040-bibliothek-neu

18 bibloteka që çdo dashamirës libri duhet të vizitoj në jetën e tij

Nëse ju dashuroni librat duhet ta dini që biblotekat janë ndërtesat më spektakolare në botë. Këtu po ju vëj listën që revista...

10523726_745618172159092_4518565961526003478_n

Kuinoa,vlerat e sajë

  Përmban proteina me 9 aminoacidet esenciale, balanca e proteinave është e ngjashme me atë të qumështit. Kuinoa ka më shumë...