Search
E enjte 19 Tetor 2017
  • :
  • :

categoria:Fjalor

Sale Blu di Persia

Kripa blu Persiane

Kripa Blu Persiane është një prej kripërave më të rralla në tokë dhe është perftuar nga nga mbetjet e një liqeni të lashtë...

Hikrra

Hikrra, drithi superushqyes pa gluten Grano saraceno italisht, (Fagopyrum esculentum nga latinishtja) është specie e një bime të...

aceto-mele

Uthulla e mollës

A e dini se uthulla e mollës është një aleat i fortë për bukurinë dhe shëndetin? Procesi i fermentimit të lëngut të freskët të...

Garam Masala – Mix erëzash indiane

Garam masala është një përzierje erëzash aromatike, karakteristike e Azisë Jugore, e përdorur gjerësisht në kuzhinën...

figura2

Ginsengu-xhinsenku

Ginsengu (xhinsenku) është bimë e mirënjohur në mesin e banorëve të vjetër siberianë dhe në shumë zona të Azisë....

curry-polvere

Curry (Kerri)

Curry (Kerri) është një përzierje erëzash (Koriander, Turmeric, Kumin, Fenugreek, dhe spec djeges) ndonjëherë dhe kanell,...

semi_di_finocchio_benefici

Farat e Maraqit

Farat e Maraqit ose Fenelit janë klasifikuar si një ndër bimet e shenjta për nga perfitimet konvencionale dhe një nga erëzat me...

Semi di Chia

Farat Kia

Farat Kia  jan përdorur në kohën e Aztekëve  (popull i vjetër meksikan) dhe kjo shpjegon mjaft mirë një nga përfitimet më të...

img_0733

Julienne – Mënyrë prerje

Në mënyrë julienne (zhulien) e quajtur ndryshe edhe “filangè” (filanje) është mënyrë prerje që konsiston në prerjen e...