Search
E mërkurë 18 Tetor 2017
  • :
  • :

Burani me Spinaq

burani

PERBERSIT:

1 Kg spinaq

2 filxhan kafeje oriz

2 luge vaj ulliri

Mender e fresket

piper i kuq pluhur ose paprika

2 qepe te njoma ose 1 kokerr e thate

kripe  sa mjaftone

PERGATITJA:

Lani spinaqin dhe grijeni me dore.Grini qepen e njome me gjithe bishtat imet dhe bashke me spinaqin dhe dy luge vaj vendoseni te kavardiset ne nje tenxhere te bollshme.Kur spinaqi te kete ulur volumin e tije dhe uji te kete avulluar shtoni orizin,piperin e kuqe ose paprikan rreth 1 luge te vogel,kripen dhe perzijini mire.Shtoni reth 700ml uje ose deri sa te mbuloni komplet perbersit dhe lerini te ziej ne zjarre te mesem me kapak per reth 20 minuta ose kur shikoni qe orizi ka zier dhe burania te jete ajkosur.Ne funde shtoni mendren e fresket te grire imet,

Sherbehet si e ngrohte ashtu dhe e ftohte.

Ju befte mire 🙂

 
  • nevi

    E dashur, nuk i humbasin vlerat spinaqit me tere ate zierje? A nuk do ishte me mire te zieje orizin me pare? Ka ndonje info per kete?

    • Shume i drejt ky kendveshtrim i juaj, provoje hidhja spinaqin ne mes te zierjes se orizit dhe pse me mendjen time 15 minuta i takojne orizit me u ziere. 15 minuta si ndodh gje spinaqit. Gjithsesi une nuk jam nutrizioniste dhe kam frike se do te keshilloja gabim. Shume faleminderit per komentin.