Search
E mërkurë 18 Tetor 2017
  • :
  • :

Brumi Frolla

images

Pasta frolla ose ne gjuhen shqipe pasta Flora eshte nje ndere bazat kryesore per pergatitjen e embelsirave sidomos krostatave por jo vetem.Si cdo recete qe ekziston dhe kjo ka variantete e saje.Dikush e pergatit me gjalpe te shkrire apo ne temperature ambienti ose me gjalpe te ftoht si ne kete raste.Zgjedhja eshte e juaja….

Per brumin frolla nevojiten:

PERBERSIT : per nje tortier te permasavve mesatare:

100 gr gjalp i ftohte

1 e verdhe veze

200 gr miell

100 gr sheqer pluhur

1 lug kafeje sode embelsirash fakoltative (sherben per ta ruajtur brumin edhe me te bute,munde te perdorni dhe sode buke)

1 luge te vogel vanilie

PERGATITJA:

Pergatisim brumin frolla duke rrahur miellin me gjalpin  dhe sheqerin pluhur ne nje mikser deri sa te perfitojm nje komposto te shkiftezuar.Pastaj e punojm ne nje tavolin pune duke i shtuar vezen dhe vanilien (Soden e embelsirave)  duke e punuar forte me duar.Sa te fomohet brumi ne masen e nje topi  homogjen e mbeshtjellim me qesen e kuzhines dhe e vendosim ne frigorifere te pushoj per rreth nje ore.

Kaloi kjo kohe eshte gati per perdorim.Natyrisht per te pasur nje rezultat me te mire keshillohet te hapet me leter furre posht dhe siper ne menyre qe mos ju ngjitet ne hokllai.