Search
E mërkurë 18 Tetor 2017
  • :
  • :

Beshamela

IMG_7552

Beshamela eshte nje salce baze e cila perdoret shpesh si element fillestar te nje recet.Eshte nje nder salcat kryesore ne guzhinen franceze dhe italiane.Por njihet pothuajse ne te gjithe boten.Nga anglosaksonet njihet si Salsa e bardhe.

Ne origjinen e saj,beshamela pergatitej me zierjen e ngadalte te qumshit,lengut te mishit dhe erza te ndryshme.Fillimisht Beshamela e lindur ne Toskan ishte e njohur si salca ngjitese dhe u importua ne France nga Caterin De Medici Dhe emri aktual u be i njohur ne nje liber kuzhine me titullin Kuzhunieri Francez i publikuar ne 1651 nga François Pierr De La Valene i cili ishte kuzhunieri i nje markezi.Luis de Bèchiamel nje markez franzes njihet sikur ishte ai i cili e ka shpikur kete salce.Ne Itali,beshamela eshte shum e perdorshme ne kuzhinen Emiliane.Disa pjata tipike qe kan per baze kete perberes jan :Lasanjat,Kanellonit,makaronat me 4 djathrat,Timbalo dhe tipe te ndryshme makaronash ne furre.

Mbas pak historie po ju le poshte receten  🙂

PERBERSIT:

Gjusem kile qumesht

50 gr gjalp

50 gr miell

krip sa na mjafton

dhe pak arre myshku

keto jan masat per receten klasike por per mendimin tim shkon dhe pak me sy masat qe na nevojiten.

PERGATITJA:

Vejme gjalpin te shkrije ne nje ene me ane te larta ne zjarre te ngadalt.Pastaj jasht zjarrit i shtojm miellin pak nga pak duke e perzier dhe e vendosim perseri ne zjarre per 2 minuta.Hedhim qumshtin pak nga pak duke  e perzier perseri.Mos u shqetesoni nese fillon e behet kokra.duke e perzier pa ndalim homogjenizohet(.Nese nuk arrini ta homegjenizoni mund ta kaloni ne sit duke e shtypur te gjith komposton dhe i shtoni perseri qumesht)

Shtojm kripen dhe arren e mushkut duke i perzier perseri per 1 min.Beshamela eshte gati.

Me mire nje salce e bere vet dhe e fresket sesa ta blejm ne supermarket duke e ditur qe eshte plot me konservant dhe yndyra te ndryshme  🙂